Зелјахово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зелjaхово
Поглед на Зелјахово
Поглед на Зелјахово
Поглед на Зелјахово
Зелjaхово во рамките на Грција
Зелjaхово
Зелjaхово (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Зелјахово или Зилјахово (грчки: Νέα Ζίχνη, Неја Зихни, до 1927 г. Ζήλεια, Зилија,[1] до 1926 г. Ζιλιάχοβα, Зилјахова[2]) — село во Серскиот округ на Егејска Македонија, денес во Грција. Претставува административен центар на истоимената Општина Зелјахово. Населението брои 2.421 жител (2001). Припаѓа на историската област Зихна.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]