Порна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Порна
Γάζωρος
Порна is located in Грција
Порна
Порна
Местоположба во областа
Порна во рамките на Зелјахово (општина)
Порна
Местоположба на Порна во Серскиот округ и областа Централна Македонија
Координати: 41°2′N 23°47′E / 41.033° СГШ; 23.783° ИГД / 41.033; 23.783Координати: 41°2′N 23°47′E / 41.033° СГШ; 23.783° ИГД / 41.033; 23.783
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСерски
ОпштинаЗелјахово
Општ. единицаЗелјахово
Надм. вис.&1000000000000009500000095 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно1.315
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Порна — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]