Алистратик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алистратик
Αλιστράτη
Алистрати со снег
Алистрати со снег
Алистратик is located in Грција
Алистратик
Алистратик
Местоположба во областа
Алистратик во рамките на Зелјахово (општина)
Алистратик
Местоположба на Алистратик во Серскиот округ и областа Централна Македонија
Координати: 41°4′N 23°58′E / 41.067° СГШ; 23.967° ИГД / 41.067; 23.967Координати: 41°4′N 23°58′E / 41.067° СГШ; 23.967° ИГД / 41.067; 23.967
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСерски
ОпштинаЗелјахово
Општ. единицаАлистратик
Надм. вис.&10000000000000260000000260 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно3.088
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Алистратик (грчки: Αλιστράτη, Алистрати) — село (или гратче) во Зихненско, Егејска Македонија, денес во општината Зелјахово на Серскиот округ во областа Централна Македонија, Грција. Населението брои 3.088 жители (2011).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]