Алистратик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Алистратик
Алистратик се наоѓа во Грција
Алистратик
Алистратик (Грција)
Општина Општина З’хна


Алистратик (на грчки: Αλιστράτη, Алистрати) е село во Егејска Македонија, во општината Зелјахово.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]