Скрижово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Скрижово
Σκοπιά
Скрижово is located in Грција
Скрижово
Скрижово
Местоположба во областа
Скрижово во рамките на Зелјахово (општина)
Скрижово
Местоположба на Скрижово во Серскиот округ и областа Централна Македонија
Координати: 41°5′N 23°54′E / 41.083° СГШ; 23.900° ИГД / 41.083; 23.900Координати: 41°5′N 23°54′E / 41.083° СГШ; 23.900° ИГД / 41.083; 23.900
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСерски
ОпштинаЗелјахово
Општ. единицаАлистратик
Надм. вис.&10000000000000660000000660 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно108
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Скрижово — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]