Прејди на содржината

Толос

Координати: 41°0′N 23°47′E / 41.000° СГШ; 23.783° ИГД / 41.000; 23.783
Од Википедија — слободната енциклопедија
Толос
Θολός
Толос is located in Грција
Толос
Толос
Местоположба во областа
Толос во рамките на Зелјахово (општина)
Толос
Местоположба на Толос во Серскиот округ и областа Централна Македонија
Координати: 41°0′N 23°47′E / 41.000° СГШ; 23.783° ИГД / 41.000; 23.783
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСерски
ОпштинаЗелјахово
Општ. единицаЗелјахово
Надм. вис.&1000000000000007000000070 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно776
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Толос — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба

[уреди | уреди извор]

Историја

[уреди | уреди извор]

Стопанство

[уреди | уреди извор]

Демографија

[уреди | уреди извор]

Општествени установи

[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости

[уреди | уреди извор]

Редовни настани

[уреди | уреди извор]

Личности

[уреди | уреди извор]

Култура и спорт

[уреди | уреди извор]

Иселеништво

[уреди | уреди извор]
  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]