Клепушна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клепушна
Αγριανή
Клепушна is located in Грција
Клепушна
Клепушна
Местоположба во областа
Клепушна во рамките на Зелјахово (општина)
Клепушна
Местоположба на Клепушна во Серскиот округ и областа Централна Македонија
Координати: 41°5′N 23°50′E / 41.083° СГШ; 23.833° ИГД / 41.083; 23.833Координати: 41°5′N 23°50′E / 41.083° СГШ; 23.833° ИГД / 41.083; 23.833
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСерски
ОпштинаЗелјахово
Општ. единицаЗелјахово
Надм. вис.&10000000000000620000000620 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно295
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Клепушна — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]