Солунски Залив (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Солунски Залив
Δήμος Θερμαϊκού
Dimos Thermaikou - Central Macedonia.svg
Општината Солунски Залив во областа Централна Македонија
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Солун
Гео. област: Халкидик
Население: 38 349 (2001)
Седиште: Хаџи Бали
Нас. места: 9
Пошт. бр.: 570 19
Пов. бр.: 23920-2
Портал: thermaikos.gr/

Солунски Залив (грчки: Δήμος Θερμαϊκού, Димос Термајку) — општина во Солунскиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција. Административен центар е гратчето Хаџи Бали (Переја). Во состав на општината влегуваат 9 населени места во западниот дел на полуостровот Халкидик.

Општината е наречена по Солунскиот Залив (гр. Термајкос), на чиј брег е сместена.

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината Солунски Залив е создадена на на 1 јануари 2011 година след обединение на три стари административни единици - општините Солунски Залив, Епаноми и Михањона по законот „Каликратис“.[1]

Општинска единица Епаноми[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Епаноми на картата на некогашниот округ Солун.

Според пописот од 2001 г., општинската единица Епаноми (Δήμος Επανομής) има 8 671 жител и ги опфаќа следните општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Епаноми
 • Општински оддел Месимер

Општинска единица Михањона[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Михањона на картата на некогашниот округ Солун.

Според пописот од 2001 г., општинската единица Михањона (Δήμος Μηχανιώνας) има 9 425 жители и во ги опфаќа следниве општински оддели и населеним еста:

 • Општински оддел Нова Михњона
 • град Нова Михањона (Νέα Μηχανιώνα, Неја Михањона) (7303 жители) новосоздадено
 • Општински оддел Големо Карабурун
 • Општински оддел Мало Карабурун

Општинска единица Солунски Залив[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Солунски Залив на картата на некогашниот округ Солун.

Според пописот од 2001 г., општинската единица Солунски Залив има 20 253 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Хаџи Бали (13 354 жители)
 • Општински оддел Агиja Триада
 • Општински оддел Бахчели
 • село Бахчели (Νέοι Επιβάτες, Неи Епиватес) (4070 жители)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.