Прејди на содржината

Голем Карабурун

Координати: 40°30′N 22°51′E / 40.500° СГШ; 22.850° ИГД / 40.500; 22.850
Од Википедија — слободната енциклопедија
Голем Карабурун
Αγγελοχώρι
Голем Карабурун is located in Грција
Голем Карабурун
Голем Карабурун
Местоположба во областа
Голем Карабурун во рамките на Солунски Залив (општина)
Голем Карабурун
Местоположба на Голем Карабурун во општината Солунски Залив и областа Централна Македонија
Координати: 40°30′N 22°51′E / 40.500° СГШ; 22.850° ИГД / 40.500; 22.850
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолун
ОпштинаСолунски Залив
Општ. единицаМихањона
Надм. вис.&1000000000000003000000030 м
Население (2021)[1]
 • Вкупно1.074
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Голем Карабурунсолунско село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2021 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.