Амбелокипи-Менемени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Амбелокипи-Менемени
Δήμος Αμπελοκήπων - Μενεμένης

Карта на Општина Амбелокипи-Менемен
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Солун
Гео. област: Халкидик
Население: 42.000 (2021)
Седиште: Амбелокипи
Нас. места: 2
Пошт. бр.: 561
Пов. бр.: 2310-72 до 74
Портал: ampelokipi-menemeni.gr

Амбелокипи-Менемени (грчки: Δήμος Αμπελοκήπων - Μενεμένης, Димос Амбелокипис-Менеменис) — општина во Солунско, Егејска Македонија, денес во Солунскиот округ на Централна Македонија, Грција. Општината опфаќа две преградија на градот Солун. Административен центар е Амбелокипи.

Обете населени места се новосоздадени од грчки доселеници од Турција во XX век, преселени со меѓусебната размена на население.

Населени места[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Амбелокипи на картата на некогашниот округ Солун.
Поранешната општина Менемени на картата на некогашниот округ Солун.

Општината е создадена на 1 јануари 2011 г. со обединување на општините Амбелокипи и Менемени по законаот „Каликратис“.[1]

Општинска единица Амбелокипи[уреди | уреди извор]

Општинската единица ја опфаќа само солунската населба Амбелокипи.

Општинска единица Менемени[уреди | уреди извор]

Општинската единица Менемени ја опфаќа само солунската населба Менемени (Μενεμένη, Менемени).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 5 јули 2010. Посетено на 5 јули 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]