Дион-Олимп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Дион-Олимп
Δήμος Δίου–Ολύμπου
Dimos Diou - Central Macedonia.svg
Општина Дион-Олимп во областа Централна Македонија
Town hall of Litochoro.jpg
Општинската управа во Литохоро
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Пиерија
Гео. област: Пиериска Рамница
Население: 19 668 (2001)
Седиште: Литохоро
Нас. места: 24
Пошт. бр.: 602 00
Пов. бр.: 23520-8
Портал: dion-olympos.gr

Дион-Олимп (грчки: Δήμος Δίου–Ολύμπου, Димос Диу-Олимбу) — општина во Катеринско, Егејска Македонија, денес во округот Ситонија, Грција. Административен центар е гратчето Литохоро.

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината Дион-Олимп е создадена на 1 јануари 2011 г. со обединување на општините Литохоро, Дион и Источен Олимп по законот „Каликратис“.[1]

Општинска единица Дион[уреди | уреди извор]

Управата во Кондариотиса.
Поранешната општина Дион на картата на некогашниот округ Пиерија.

Според пописот од 2001 г., општината Дион (Δήμος Δίου) со седиште во Кондариотиса има 3 283 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Кондариотиса
 • Општински оддел Вронду
 • Општински оддел Карица
 • Општински оддел Кондариотски Колиби
 • Општински оддел Малатрија (1 554 жители)
 • Општински оддел Ступи
 • село Ступи (Νέα Έφεσος, Неја Ефесос) (1 859 жители)

Општинска единица Источен Олимп[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Източен Олимп на картата на некогашниот округ Пиерија.

Според пописот од 2001 г., општината Источен Олимп (Δήμος Ανατολικού Ολύμπου) со седиште во Лептокарија има 9 374 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

Управата во Лептокарија.
 • Општински оддел Лептокарија
 • Општински оддел Пантелејмон (1187 жители)
 • Општински оддел Платамона
 • град Платамона (Πλαταμώνας, Платамонас) (2197 жители)
 • Општински оддел Пурлија (741 жител)
 • село Нова Пурлија (Νέοι Πόροι, Неи Пори) (691 жител) новосоздадено
 • село Пурлија (Πόροι, Пори) (21 жител)
 • село Свети Димитрија (Άγιος Δημήτριος, Агиос Димитриос) (29 жители) новосоздадено
 • село Старо Пантелејмон (или само Пантелејмон; Παλαιός Παντελεήμονας, Палеос Пантелејмонас) (34 жители)
 • Општински оддел Скотина (1024 жители)

Општинска единица Литохоро[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Литохоро на картата на некогашниот округ Пиерија.

Според пописот од 2001 г., општината Литохоро (Δήμος Λιτοχώρου) има 7011 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Литохоро (7011 жители)
 • град Литохоро (Λιτόχωρο) (6697 жители)
 • село Варички Колиби (Καλύβια Βαρικού, Каливија Варику) (38 жители)
 • село Грица (Λιμήν Λιτοχώρου, Лимен Литохору) (38 жители) новосоздадено
 • село Плака (Πλάκα) (212 жители) новосоздадено
 • манастир „Свети Дионисиј“ (Μονή Αγίου Διονυσίου) (26 жители)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]