Кондариотиса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кондариотиса
Κονταριώτισσα
Kondariotissa apopsy.jpg
Кондариотиса is located in Грција
Кондариотиса
Кондариотиса
Местоположба во областа
Кондариотиса is located in Дион-Олимп
Кондариотиса
Местоположба на Кондариотиса во Општина Дион-Олимп и областа Централна Македонија
Координати: 40°13′N 22°27′E / 40.217° N; 22.450° E / 40.217; 22.450Координати: 40°13′N 22°27′E / 40.217° N; 22.450° E / 40.217; 22.450
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПиерија
ОпштинаДион-Олимп
Општ. единицаДион
Надм. вис.&1000000000000008000000080 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно1.662
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Кондариотиса (грчки: Κονταριώτισσα) — село во Општина Дион-Олимп во округот Пиерија, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 9 километри јужно од градот Катерина и на 8 километри јужно од Дион.

Селото се наоѓа на надморска височина од 80 метри.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во селото според пописот од 1961 година живееле 680 жители, во 1971 година имало 701 жители, во 1981 година имало 674 жители, додека во 1991 година имало 751 жители.[2] Денеска, населението на селото е 1662 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население / / 680 701 674 751 / 1662
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 131.