Седес (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Седес
Δήμος Θέρμης
Dimos Thermis - Central Macedonia.svg
Општината Седес во областа Централна Македонија
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Солун
Гео. област: Халкидик
Население: 36 276 (2001)
Седиште: Седес
Нас. места: 16
Пошт. бр.: 570 01
Пов. бр.: 2310-41
Портал: dimosthermis.gr

Седес (грчки: Δήμος Θέρμης, Димос Термис) — општина во Солунскиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција. Административен центар е градот Седес. Општината опфаќа 16 населени места во северозападниот дел на полуостровот Халкидик.

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината Седес е создадена на 1 јануари 2011 со обединување на општините Седес (Терми), Микра и Царево Село (Василика) по законот „Каликратис“.[1]

Општинска единица Микра[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Микра на картата на некогашниот округ Солун.

Според пописот од 2001 г., општината Микра (Δήμος Μίκρας) со седиште во Замбат има 10 427 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Адали
 • село Адали (Κάτω Σχολάρι, Като Схолари) (1639 жители)
 • Општински оддел Замбат (3581 жител)
 • село Замбат (Τρίλοφος, Трилофос) (3517 жители)
 • село Бешишли (Άνω Σχολάρι, Ано Схолари) (64 жители)
 • Општински оддел Караџоханли
 • Општински оддел Узун Али
 • село Узун Али (Πλαγιάρι, Плајари) (3770 жители)

Општинска единица Седес[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Седес на картата на некогашниот округ Солун.

Според пописот од 2001 г., општината Седес има 16 546 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Седес
 • Општински оддел Загрџа
 • град Загрџа или Загарџа (Ταγαράδες, Тагарадес) (7333 жители)
 • Општински оддел Маџарлак
 • село Маџарлак (Νέα Ραιδεστός, Неја Редестос) (1922 жители)
 • Општински оддел Прнар
 • село Прнар (Νέο Ρύσιο, Нео Рисио) (2341 жител)

Општинска единица Царево Село[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Царево Село на картата на некогашниот округ Солун.

Според пописот од 2001 г., општината Царево Село (Δήμος Βασιλικών) со седиште во Царево Село има 9 303 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Царево Село
 • Општински оддел Доганџи (1 195 жители)
 • село Доганџи (Άγιος Αντώνιος, Агиос Андониос) (779 жители)
 • село Чели (Μονοπήγαδο, Монопигадо) (426 жители)
 • Општински оддел Ливади
 • Општински оддел Ново Село
 • село Ново Село (Αγία Παρασκευή, Агија Параскеви) (1 226 жители)
 • Општински оддел Перистера
 • Општински оддел Сурокли
 • село Сурокли (Σουρωτή, Суроти) (947 жители)

Поранешни села[уреди | уреди извор]

На територијата на општината се наоѓало и некогашното село Гедикли (Κάτω Περιστερά, Като Перистера).

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]