Негуш (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Негуш
Δήμος Νάουσας

Општина Негуш
на картата на областа Централна Македонија

Центарот на Негуш.
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Иматија
Гео. област: Сланица
Население: 32.319 (2021)
Седиште: Негуш
Нас. места: 23
Пошт. бр.: 592 00
Пов. бр.: 23320-2
Портал: naoussa.gr

Негуш (грчки: Δήμος Νάουσας, Димос Наусас) — општина во централниот дел на Егејска Македонија, денес во Грција. Административен центар е истоимениот град Негуш.

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината Негуш е создадена на 1 јануари 2011 г. со спојување на три стари општини: Негуш, Антемија и Иринуполи.[1]

Напомена: Називите на општините „Антемија“ и „Иринуполи“ се произволно дадени грчки називи што не се однесуваат на ниедно постоечко место.

Општинска единица Антемија[уреди | уреди извор]

Општинската единица Антемија со седиште во село Копаново (Копанос) опфаќа 7 села во областа Сланица:

Поранешната општина Антемија на картата на некогашниот округ Иматија
 • Општински оддел Копаново
 • Општински оддел Голишани
 • Општински оддел Долно Копаново
 • Општински оддел Миноштица
 • Општински оддел Пископија
 • Општински оддел Цармариново

Општинска единица Негуш[уреди | уреди извор]

Општинската единица Негуш го опфаќа градот Негуш, 9 села и еден туристички центар во областа Сланица:

Поранешната општина Негуш на картата на некогашниот округ Иматија
 • Општински оддел Негуш
 • град Негуш (Νάουσα, Науса)
 • Станица Негуш (Σταθμός Νάουσας, Статмос Наусас)
 • село Горно Шел (Άνω Σέλι, Ано Сели)
 • село Гимново (Νέα Στράντζα или Ροδακινέα, Неја Странѕа или Родакинеја) новосоздадено
 • туристички центар Свети Никола (Άγιος Νικόλαος, Агиос Николаос) новосоздадено
 • Општински оддел Аркудохор
 • Општински оддел Голема Река
 • Општински оддел Јанаково
 • Општински оддел Хоропан

Општинска единица Иринуполи[уреди | уреди извор]

Општинската единица Иринуполи со седиште во село Берска Вештица (Ангелохори) опфаќа 5 села во областа Сланица:

Поранешната општина Иринуполи на картата на некогашниот округ Иматија
 • Општински оддел Берска Вештица
 • Општински оддел Воденска Вештица
 • Општински оддел Горно Жервохор
 • село Горно Жервохор (или Горно Червор; Άνω Ζερβοχώρι, Ано Зервохори)
 • село Жервохор (или Червор; Παλαιό Ζερβοχώρι, Палео Зервохори)
 • село Ново Село (Αρχάγγελος, Архангелос)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]