Нова Пропонтида

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Нова Пропонтида
Δήμος Νέας Προποντίδας

Општина Нова Пропонтида во областа Централна Македонија

Црквата во Нова Мудања
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Халкидик
Гео. област: Халкидик
Население: 32.580 (2021)
Седиште: Нова Мудања
Нас. места: 30
Пошт. бр.: 632 00
Пов. бр.: 23 730
Портал: nea-propontida.gr

Нова Пропонтида (грчки: Δήμος Νέας Προποντίδας, Димос Неас Пропондидас) — општина во Халкидичкиот округ, Егејска Македонија, денес во Грција. Административен центар е Нова Мудања.

Населени места[уреди | уреди извор]

Карта со населени места на Општина Нова Пропонтида

Карта на Општина Аристотел

Општината Нова Пропонтида е создадена на 1 јануари 2011 г. со обединување на општините Мудања, Каликратија и Суфлар (Триглија) по законот „Каликратис“.[1]

Општинска единица Каликратија[уреди | уреди извор]

Општинската единица Каликратија со седиште во Нова Каликратија ги опфаќа следниве оддели и населени места:

Поранешната општина Каликратија на картата на некогашниот округ Халкидик.
 • Општински оддел Нова Каликратија
 • Општински оддел Атманџали
 • Општински оддел Караба
 • село Караба или Карвија (Νέα Σίλατα, Неја Силата)
 • село Селели или Сенелели (Ροδόκηπος, Родокипос)
 • село Српски Метох (Σωζόπολη, Созополи) новосоздадено
 • Општински оддел Свети Павле
 • Општински оддел Ченгенели

Општинска единица Мудања[уреди | уреди извор]

Општинската единица Мудања ги опфаќа следниве оддели и населени места:

 • Општински оддел Нова Мудања
Поранешната општина Мудања на картата на некогашниот округ Халкидик.
 • Општински оддел Ајмама
 • Општински оддел Вромосирта
 • село Вромосирта (Άγιος Παντελεήμονας, Агиос Пантелејмонас)
 • Општински оддел Метох Дионисиј
 • Општински оддел Метох Зограф
 • Општински оддел Каркара
 • Општински оддел Нова Потидеја
 • Општински оддел Портарија
 • Општински оддел Флогита

Општинска единица Суфлар[уреди | уреди извор]

Општинската единица Суфлар со седиште во Суфлар (Триглија) ги опфаќа следниве оддели и населени места:

Поранешната општина Суфлар на картата на некогашниот округ Халкидик.
 • Општински оддел Суфлар
 • село Суфлар (Νέα Τρίγλια, Неја Триглија)
 • село Суфларска Плажа (Παραλία Νέας Τριγλίας, Паралија Нејас Триглијас) новосоздадено
 • Општински оддел Даутли
 • град Доброли и Даутли (Ελαιοχώρια, Елеохорија)
 • Општински оддел Кара Тепе
 • Општински оддел Крини
 • Општински оддел Нова Плагија
 • Општински оддел Телекели
 • град Телекели или Тилекели (Πετράλωνα, Петралона)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 5 јули 2010. Посетено на 5 јули 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]