Прејди на содржината

Нова Каликратија

Координати: 40°18.50′N 23°3.48′E / 40.30833° СГШ; 23.05800° ИГД / 40.30833; 23.05800
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нова Каликратија
Νέα Καλλικράτεια
Поглед на Нова Каликратија
Поглед на Нова Каликратија
Нова Каликратија is located in Грција
Нова Каликратија
Нова Каликратија
Местоположба во областа
Нова Каликратија во рамките на Нова Пропонтида
Нова Каликратија
Местоположба на Нова Каликратија во Нова Пропонтида и областа Централна Македонија
Координати: 40°18.50′N 23°3.48′E / 40.30833° СГШ; 23.05800° ИГД / 40.30833; 23.05800
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругХалкидик
ОпштинаНова Пропонтида
Општ. единицаКаликратија
Население (2011)[1]
 • Вкупно7.238
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.63080
Повик. бр.23990
Мреж. местоkallikrateia.gr

Нова Каликратија (грчки: Νέα Καλλικράτεια, Неја Каликратија) — гратче во Касандриско, Егејска Македонија, денес во општината Нова Пропонтида на Халкидичкиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 7.238 жители (2011). Основано е од грчки дојденци во 1920-тите.

Географија

[уреди | уреди извор]

Гратчето е сместено во западниот дел на Халкидичкиот Полуостров, на брегот на Солунскиот Залив

Историја

[уреди | уреди извор]
Надгробна стела од Нова Каликратија.

Во подрачјето на гратчето е откриена населба од праисториско време. Местото уживало просперитет во македонската држава, за што сведочи Новокаликратиската надгробна стела. Стелата датира од 440 г. п.н.е. и денес е изложена во Солунскиот археолошки музеј како најстариот и најважниот древномакедонски релјеф.[2]

Во византиско време на местото на Нова Каликратија било подрачје со земјоделски поседи под името Стомио кои му припаѓале на манастирот Ксенофонт.[2]

На 1 км северозападно е византиската црква „Св. Трифун“.[3][4]

Нова Каликратија е основана во 1922 г. од грчки дојденци од источнотракиското гратче Каликратија, кое денес го носи името Мимарсинан и е предградие на Истанбул.[2]

Население

[уреди | уреди извор]

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 6.204 7.238
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Стопанство

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. 2,0 2,1 2,2 Chalkidiki and Mount Athos. Athens: Michael Toubis Publications SA. 2006. стр. 52. ISBN 960-540694-4 Проверете ја вредноста |isbn=: checksum (help).
  3. „ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ“. Kallikrateia.gr. Архивирано од изворникот на 2017-09-19. Посетено на 18 декември 2014.
  4. „ΥΑ ΥΠΠΕ/Φ35/24685/512/17-5-1985 - ΦΕΚ 348/Β/31-5-1985“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2022-02-16. Посетено на 18 декември 2014.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]