Телкели

Од Википедија — слободната енциклопедија


Телкели
Телкели во рамките на Егејска Македонија
Телкели
Местоположба на Телкели во Егејска Македонија
Телкели на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 1304030601
Телкели на Ризницата

Телкели или Тилекели (грчки: Πετράλωνα, Петралона; до 1927 г. Τελκελή, Телкели[1]) село на полуостровот Халкидик во Егејска Македонија, денес во Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]