Западна Македонија (Грција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Западна Македонија
Δυτική Μακεδονία
Областа во рамките на Грција
Областа во рамките на Грција
Поделба на областа Западна Македонија
Поделба на областа Западна Македонија
Земја Грција
Децентрализирана управаЕпир и Западна Македонија
СедиштеКожани
Окрузи
Управа
 • УправникТеодорос Карипидис (независен)
Површина
 • Вкупна9.451 км2 (3,649 ми2)
Население (2011)[1]
 • Вкупно283.689
 • Густина30/км2 (78/ми2)
ISO 3166GR-C
ИЧР (2017)0,867[2]
многу висок · 3.
Мреж. местоpdm.gov.gr

Западна Македонијаобласт во северна Грција, која се протега во западниот дел на Егејска Македонија.

Според административна реформа од 1 јануари 2011 г. Грција е поделена на 13 области (со поранешен назив периферии), кои понатаму се поделени на окрузи, а пак тие на општини.

Според оваа реформа регионот Западна Македонија е поделен на 4 окрузи: Гребен, Лерин, Костур и Кожани, кои пак се поделени на вкупно 12 општини. Вклучува неколку поголеми градови, меѓу кои спаѓа и главниот град на областа - Кожани, како и градовите Костур, Лерин и Гребен.

Општини[уреди | уреди извор]

Општини во Западна Македонија[3]
Општина Грчки Население Седиште Бр.
Горуша Δήμος Βοΐου &1000000000001838600000018.386 Сачишта 3
Гребен Δήμος Γρεβενών &1000000000002590500000025.905 Гребен 6
Дескати Δήμος Δεσκάτης &100000000000058520000005.852 Дескати 5
Еордеја 1 Δήμος Εορδαίας &1000000000004559200000045.592 Кајлари 2
Кожани Δήμος Κοζάνης &1000000000007138800000071.388 Кожани 1
Костур Δήμος Καστοριάς &1000000000003587400000035.874 Костур 9
Лерин Δήμος Φλώρινας &1000000000003288100000032.881 Лерин 11
Нестрам Δήμος Νεστορίου &100000000000026460000002.646 Нестрам 7
Преспа Δήμος Πρεσπών &100000000000015600000001.560 Р’мби 10
Рупишта Δήμος Ορεστίδος &1000000000001180200000011.802 Рупишта 8
Серфиџе-Велвендо Δήμος Σερβίων - Βελβεντού &1000000000001483000000014.830 Серфиџе 4
Суровичево Δήμος Αμυνταίου &1000000000001697300000016.973 Суровичево 12

1 Општината е наречена по истоимената древномакедонска област, согласно грчката политика на присвојување на древната историја на Македонија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]