Капуџилар-Хортач

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Капуџилар-Хортач
Δήμος Πυλαίας - Χορτιάτη

Општината Капуџилар-Хортач во областа Централна Македонија
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Солун
Гео. област: Халкидик
Население: 54.457 (2021)
Седиште: Арсакли
Нас. места: 7
Пошт. бр.: 552
Пов. бр.: 2310-34
Портал: pilea-hortiatis.gr

Капуџичар-Хортач (грчки: Δήμος Πυλαίας - Χορτιάτη, Димос Пилејас-Хортијати) — општина во Солунско, Егејска Македонија, денес во Солунскиот округ на Централна Македонија, Грција. Општината пофаќа 7 населени места во северозападниот дел на полуостровот Халкидик и ги носи имињата на солунските населби Капуџилар (денес Пилеја) и на планината Хортач (Хортијатис). Административен центар е Арсакли (денес Панорама).

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината е создадена на 1 јануари 2011 г. со обединување на општините Арсакли, Капуџилар и Хортач по законот „Каликратис“.[1]

Општинска единица Арсакли[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Арсакли на картата на некогашниот округ Солун.

Општинската единица Арсакли опфаќа само едно населено место — градот Арсакли (Πανόραμα, Панорама), кој е впрочем предградие на Солун.

Општинска единица Капуџилар[уреди | уреди извор]

Општинската единица Капуџичар опфаќа само едно населено место — град Капуџилар (Πυλαία, Пилеја), кој е впрочем предградие на Солун.

Поранешната општина Капуџилар на картата на некогашниот округ Солун.

Општинска единица Хортач[уреди | уреди извор]

Општинската единица Хортач ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

Поранешната општина Хортач на картата на некогашниот округ Солун.
  • Општински оддел Санаториум
  • село Ексохи (порано Санаториум; Εξοχή) новосоздадено
  • Општински оддел Јалиџик
  • Општински оддел Хортач
  • село Хортач (Χορτιάτης, Хортијатис)
  • Општински оддел Пејзаново

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]