Хортач (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хортач
Χορτιάτης
Широк поглед на Хортач
Широк поглед на Хортач
Хортач is located in Грција
Хортач
Хортач
Координати: 40°38′N 23°01′E / 40.633° СГШ; 23.017° ИГД / 40.633; 23.017Координати: 40°38′N 23°01′E / 40.633° СГШ; 23.017° ИГД / 40.633; 23.017
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолун
ОпштинаКапуџилар-Хортач
Население (2001)[1]
 • Општ. един.12.866
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.570 xx
Повик. бр.231
Рег. таб.Ν
Споменик во чест на 146-те масакрирани жители на Хортач од германските сили на 2 септември 1944 г.

Хортач или Ортач (грчки: Χορτιάτης) — предградие на Солун, Егејска Македонија и поранешно село. Сместено е веднаш под планината Хортач, а припаѓа на општината Капуџилар-Хортач (Πυλαία-Χορτιάτης).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Верски објекти
Антички старини

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]