Андарти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Андартите (Αντάρτης) се припадници на грчка герилска паравоена формација. Имале различни цели во зависност од историските периоди во кој биле активни:

Кон крајот на XIX и почетокот на XX век учествувале во Борбата за Македонија, со цел делови од Македонија и Тракија да бидат присоединети кон Грција [1].
Во текот на Втората светска војна се бореле против германската окупација над Грција [2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Германос Каравангелис, Спомени
  2. Drez, Ronald J. (2009), Heroes Fight Like Greeks: The Greek Resistance Against the Axis Powers in WWII, Ghost Road Press