Кралство Грција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кралство Грција
Βασίλειον τῆς Ἑλλάδος

 

 

 

1832 – 1924
1935 – 1941
1944 – 1973

 

 

Знаме на Грција
(1863-1924 и 1935-1967)
грб на Грција
(1863-1924 и 1935-1967)
Гесло
"Ελευθερία ή Θάνατος" (Слобода или Смрт)
Кралко мото: "Ἰσχύς μου ἡ ἀγάπη τοῦ λαοῦ" (Љубовта на народот е мојата сила)
Химна
Ὕμνος εἰς τὴν Ἐλευθερίαν
Химна на слободата
Кралството Грција во 1973 година.
Главен град Атина
Јазици Грчки
Вероисповед Православие
Уредување Апсолутна монархија 1832 - 1843
Парламентарна демократија и уставна монархија 1843 - 1924, 1935 - 1973
Монарх
 -  1832-1862 Отон I
 -  1964-1974 Константин II
Историски период Просветителство
 -  Лондонска конференција (1832) 30 август 1832
 -  Втора грчка република 25 март 1924
 -  Укинување на монархијата 3 ноември 1935
 -  Окупација од Силите на оската 1941
 -  Трета грчка република 8 декември 1974
Валута драхма

Кралство Грција (грчки: Βασίλειον τῆς Ἑλλάδος, Vasílion TIS Elládos) било основано 1832 година по Лондонска конференција предводена од страна на Големите сили (Обединетото Кралство, Франција и Руската Империја). Меѓународно земјата била призната од договорот во Цариград, каде била прогласена и обезбедена целосна независност од Отоманското Царство. Независноста била означена со т.н. Грчка војна за независност. Во 1924 година била укината монархијата во земјата и прогласена Втора Грчка република. Кралството повторно било обновено во 1935 година, а траело до 1974 година кога пак била создадена Третата Грчка република, каква што е и денес.

Грчки кралеви (монарси)[уреди | уреди извор]

Отон, првиот крал на модерна Грција.
Карта на Кралството Грција, Крит и Кнежевството Самос во 1903, пред Балканските војни.