Стефан Лазаревиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стефан Лазаревиќ
Деспот на Србија
Фреска од Стефан Лазаревиќ
На престолкнез (1389–1402)
деспот(1402–1427)
ПретходникЛазар Хребељановиќ
НаследникЃураѓ Бранковиќ
Роден(а)ок. 1377
Крушевац, Моравска Србија
Починал(а)1427
Глава, Српско Деспотство
Почивалиште
Манасија
ДинастијаЛазаревиќ
ТаткоЛазар Хребељановиќ
МајкаМилица Хребељановиќ

Стефан Лазаревиќ (српски: Стефан Лазаревић, ок. 1377–19 јули 1427) — владетел на Србија како кнез (1389-1402) и деспот (1402-1427). Стефан бил син на кнезот Лазар Хребљановиќ, и се смета за еден од најдобрите витези и воени водачи во Европа[се бара извор]. По смртта на неговиот татко во Косово (1389), тој станал владетел на Моравска Србија и владеел со неговата мајка Милица Хребељановиќ, додека тој не станал полнолетен во 1393 година. Стефан ги предводел војниците во неколку битки како отомански вазал, сè додека не се осамостоил по добивањето на титулата деспот од Византијците во 1402 година.

Станувајќи сојузник со Унгарија во 1403-04, тој добил големи територии, вклучувајќи ја важната тврдина Белград и Голубац. Тој, исто така, го држел раководниот чин во витешкиот ред на Змејот. За време на неговото владеење постоел долг конфликт со неговиот внук Ѓураѓ Бранковиќ, кој завршил во 1412 година. Стефан ја наследил Зета и војувал против Венеција. Една година пред неговата смрт го прогласил Ѓураѓ за негов наследник.

На домашен план, тој го скршил отпорот на српските благородници и ги искористил периодите на мир за да ја зацврсти Србија политички, економски, културно и воено. Во 1412 година го издал „Кодексот на рудниците“, со посебен дел за владеење на Ново Брдо - најголемиот рудник на Балканот во тоа време. Овој код го зголемил развојот на рударството во Србија, што било главната економска основа на деспотството. Во времето на неговата смрт, Србија била една од најголемите производители на сребро во Европа. Неговото владеење и лични книжевни дела понекогаш се поврзани со раните знаци на ренесансата во српските земји. Тој ги основал витешки турнири, модерното војување и огненото оружје во Србија. Бил одличен покровител на уметноста и културата, обезбедувајќи засолниште и поддршка на научници и бегалци од соседните земји кои ги презеле Отоманците. Покрај тоа, тој самиот бил писател, а негово најважно дело е „Почит кон љубовта“, кое се одликува со линиите на ренесансата. За време на неговото владеење била формирана школа во Ресава.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Стефан Лазаревиќ
Роден(а): ок. 1372/77 Починал(а): 19 јули 1427
Владејачки титули
Претходник
Лазар Хребљановиќ
Кнез на Србија
1389–1402
Незаземено
Следен носител на титулата
Ѓураѓ Бранковиќ
Нова титула Деспот на Србија
1402–1427