Ново Брдо

Координати: 42°36′N 21°26′E / 42.600° СГШ; 21.433° ИГД / 42.600; 21.433
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ново Брдо
Село и општина
Novo Brdo / Novobërdë
Ново Брдо (2008)
Ново Брдо (2008)
Општината Ново Брдо
Општината Ново Брдо
Ново Брдо is located in Косово
Ново Брдо
Ново Брдо
Локација во Косово
Координати: 42°36′N 21°26′E / 42.600° СГШ; 21.433° ИГД / 42.600; 21.433
ДржаваРепублика Косово
ОкругПриштина
Население (2011)
 • Село и општина6,720
 • Густина32,9/км2 (850/ми2)
 • Градскo183
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.+381 38
Таблици01
Мреж. местоMunicipality of Novo Brdo

Ново Брдо (албански: Novobërdë) е село и општина во Приштинскиот округ во источниот дел на Косово. Населението брои 6,720 жители.

Демографија[уреди | уреди извор]

Етнички состав
Година/Население Албанци  % Срби  % Останати  % Вкупно
1961 4,358 44.78 5,271 54.17 102 1.05 9,731
1991 1,845 40.01 2,666 57.82 100 2.17 4,611
1998 2,158 43.9 2,680 54.4 86 1.7 4,924
2003 2,300 61.3 1,400 37.3 51 0.1 3,751
Попис на 1961 и 1991, и проценки на ОБСЕ за 1998 и 2003