Крушевац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Kruševac
Крушевац
Град
Плоштад „Косовски херои“
Плоштад „Косовски херои“
Знаме на Kruševac
Знаме
Грб на Kruševac
Грб
Локација во Србија
Локација во Србија
Координати: 43°35′N 21°19′E / 43.583° СГШ; 21.317° ИГД / 43.583; 21.317Координати: 43°35′N 21°19′E / 43.583° СГШ; 21.317° ИГД / 43.583; 21.317
Држава Србија
ОкругРасински
Населени места101
Управа
 • ГрадоначалникБратислав Гашиќ
Површина
 • Општина854 км2 (330 ми2)
Население (2011)
 • Град58.745
 • Општина128.752
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број37000
Повикувачки број+381 37
Таблици
Мреж. местоkrusevac.rs
Serbia Kruševac.png

Крушевац е град којшто се наоѓа во јужниот дел на Србија. Овој град денес има над 73.000 жители на територијата на градот и околу 131.000 жители на територијата на општината. Општината Крушевац има 101 населби. Крушевац зафаќа површина од 845 км2 и е центар на Расинскиот округ.