Урошевац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Урошевац
Општина и град
Ferizaj / Uroševac
Урошевац се наоѓа во Косово
Урошевац
Локација во Косово
Координати: 42°22′ СГШ 21°10′ ИГД / 
Држава Република Косово
Округ Урошевац
Управа
 • Градоначалник Мухарем Сварќа
Површина
 • Општина и град 345 km2 (133 sq mi)
 • Градска 10,537 km2 (4,068 sq mi)
Надм. вис. 500 m (1,600 ft)
Население (2011)
 • Општина и град 108.690
 • Густина 315,4/km2 (8,170/sq mi)
 • Градскo 42.628
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Поштенски број 70000
Повик. бр. 0290
Таблици 05
Мреж. место Municipality of Ferizaj (албански)

Урошевац[1] (на албански: Ferizaj) е град во јужниот дел на Косово, односно во најјужниот дел на Србија во близина на границата со Македонија. Градот се наоѓа на 40 километри јужно од главниот град Приштина на автопатот кон Скопје. Според податоци од 2005 година, во градот Урошевац живееле 94277 жители, во најголем дел Албанци (над 90%) и незначително мал број Срби и Роми. Урошевац е семестен во рамничарскиот дел на Косово Поле, а во негова непосредна близина се наоѓа американската воена база „Бондстил“.

  1. rks-gov.net Welcome to Ferizaj