Урошевац (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Rajoni i Ferizajt
Округ
Локација во Косово
Локација во Косово
Држава  Косово
Cедиште Урошевац
Површина
 • Вкупно 1.030 km2 (0.398 sq mi)
Население (2011)
 • Вкупно 185.806
 • Густина 180/km2 (470/sq mi)
Поштенски број 70000
Рег. таб. 05
Општини 5
Населени места 126

Округот Урошевац (албански: Komuna e Ferizajit; српски: Урошевачки округ, Uroševački okrug) е еден од седумте окрузи на Косово. Центар на округот е Урошевац и опфаќа четири општини.

Општини[уреди | уреди извор]

Општина Население (2011) Површина (km2) Густина (km2) Населени места
Урошевац 108,690 345 315 45
Качаник 33,454 221 151.4 31
Штимле 27,324 134 203.9 23
Генерал Јанковиќ 9,389 83 113.1 11
Штрпце 6,949 247 28.1 16
Округ Урошевац 185,806 1,030 180.4 126

Етнички групи[уреди | уреди извор]

Број %
Вкупно 185,605 100
Албанци 177,075 95.4
Срби 3,230 1.7
Роми 4,661 2.5
останато 677 0.4

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]