Приштина (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Rajoni i Prishtinës
Округ
Локација во Косово
Локација во Косово
Држава  Косово
Седиште Приштина
Површина
 • Вкупно 2.470 km2 (0.954 sq mi)
Население (2011)
 • Вкупно 477.312
 • Густина 190/km2 (500/sq mi)
Поштенски број 10000
Рег. таб. 01
Општини 8
Населени места 298

Приштина (албански: Komuna e Prishtinës; српски: Приштински округ, Prištinski okrug) е округ во Косово со главен град Приштина.

Општини[уреди | уреди извор]

Во округот се наоѓаат општините:

Општина Население (2011) Површина (km2) Густина (km2) Населени места
Приштина 198,897 572 347.7 41
Подуево 88,499 663 133.5 76
Глоговац 58,531 290 201.8 37
Липљан 57,605 422 136.5 70
Косово Поле 34,827 83 419.6 15
Обилиќ 21,549 105 205.2 19
Грачаница 10,675 131 81.5 16
Ново Брдо 6,729 204 33.0 24
Округ Приптина 477,312 2,470 193.2 298

Етнички групи[уреди | уреди извор]

Number %
Вкупно 477,302 100
Албанци 451,014 94.5
Срби 11,885 2.5
Роми 9,669 2
Турци 2,380 0.5
Бошњаци 601 0.1
останато 1,753 0.4

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]