Пеќ (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Rajoni i Pejës
Округ
Локација во Косово
Локација во Косово
Држава  Косово
Седиште Пеќ
Површина
 • Вкупно 1.365 км2
Население (2011)
 • Вкупно 174.235
 • Густина 130/км2
Поштенски број 30000
Рег. таб. 03
Општини 3
Населени места 118

Округот Пеќ (албански: Komuna e Pejës; српски: Пећки округ) е еден од седумте окрузи на Косово. Центар на округот е Пеќ и округот опфаќа три општини.

Општини[уреди | уреди извор]

Округот ги опфаќа општините:

Општина Население (2011) Површина (km2) Густина (km2) Населени места
Пеќ 96,450 603 160 14
Исток 39,289 454 86.5 50
Клина 38,496 308 125 54
Округ Пеќ 174,235 1,365 127.6 118

Етнички групи[уреди | уреди извор]

Number %
Вкупно 174,235 100
Албанци 161,345 92.6
Бошњаци 4,948 2.8
Роми 6,627 3.8
Срби 624 0.35
Горанци 189 0.1
останато 501 0.3

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]