Прејди на содржината

Исток (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Исток
Општина и град
Istog
Градска панорама на Истог (2014)
Градска панорама на Истог (2014)
Исток is located in Косово
Исток
Исток
Локација во Косово
Координати: 42°47′N 20°29′E / 42.783° СГШ; 20.483° ИГД / 42.783; 20.483
ДржаваРепублика Косово
ОкругПеќ
Население (2011)
 • Општина и град39,294
 • Густина86,5/км2 (2,240/ми2)
 • Градскo5,115
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број31000
Повик. бр.+381
Таблици03
Мреж. местоMunicipality of Istok

Исток (албански: Istog) — град и општина во Пеќскиот округ во северозападниот дел на Косово. Населението на градот изнесува 5,115 жители.

Демографија[уреди | уреди извор]

Етнички состав
Година/Население Албанци  % Срби  % Црногорци  % Бошњаци  % Роми  % Вкупно
1961 19,067 56.45 9,097 26.91 3,804 11.25 881 2.6 16 33,799
1971 27,371 66.74 8,944 21.81 2,420 5.90 1,876 4.57 243 0.59 41,009
1981 35,972 71.79 7,736 15.44 1,856 3.70 3,545 7.08 747 1.49 50,104
1991 43,910 76.68 5,968 10.42 1,302 2,27 4,070 7.11 1,346 2.35 57,261
1998 51,000 80.1 7,270 11.4
2006 41,000 92 540 1.2 1,330 2.9 1,740 3.9 44,610
2011 36,154 194 1,142 151 39,289
Ref: Попис на СФРЈ 1991 и проценки според ОБСЕ за 1998, 2006 и 2011

Значајни личности[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]