Косовска Митровица (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Rajoni i Mitrovicës
Округ
Локација во Косово
Локација во Косово
Држава Косово
СедиштеКосовска Митровица
Површина
 • Вкупно2,077 км2 (0,802 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно232,833
 • проц. од (2014[b])272,247
 • Густина110/км2 (290/ми2)
Поштенски број40000
Рег. таб.02
Општини6
Населени места267

Округот Косовска Митровица (албански: Komuna e Mitrovicës, српски: митровачки округ) е еден од седумте окрузи на Косово. Центар на округот е Косовска Митровица и округот опфаќа шест општини.

Општини[уреди | уреди извор]

Округот ги опфаќа општините:

Општина Население на општината Население на градот
2011 Ранг 2011 Ранг
Косовска Митровица 84,235
1
46,230
1
Вучитрн 69,870
2
26,964
2
Србица 50,858
3
6,612
3
Лепосавиќ 13,773
4
3,702
4
Звечан 7,481
5
1,297
5
Зубин Поток 6,616
6
1,724
6

Етнички групи[уреди | уреди извор]

Општина Вкупно Националност
Албанци Срби Турци Бошњаци Роми Ашкали Египќани Горанци други без одговор недостапно
Јужна Косовска Митровица 71,909 69,497 14 518 416 528 647 6 23 47 61 152
Вучитрн 69,870 68,840 384 278 33 68 143 1 3 50 17 53
Србица 50,858 50,685 50 1 42 - 10 1 - 5 4 60
Лепосавиќ 13,773 323 13,450 - - - - - - - - -
Зубин Поток 6,616 995 5,621 - - - - - - - - -
Звечан 7,481 386 7,095 - - - - - - - - -
Северна Косовска Митровица 12,326 867 11,459 - - - - - - - - -

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]