Ѓаковица (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Rajoni i Gjakovës
Округ
Локација во Косово
Локација во Косово
Држава Косово
СедиштеЃаковица
Површина
 • Вкупно1,129 км2 (0,436 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно194,672
 • Густина170/км2 (450/ми2)
Поштенски број50000
Рег. таб.07
Општини4

Округот Ѓаковица (албански: Komuna e Gjakovës; српски: Ђаковички округ/Đakovički okrug) е еден од седумте окрузи на Косово. Центар на округот е градот Ѓаковица и вклучува три општини.

Општини[уреди | уреди извор]

Округот ги вклучува следните општини:

Општина Население (2011) Површина (km2) Густина (km2) Населени места
Ѓаковица 94,557 587 161.1 91
Ораховац 55,053 276 199.5 32
Дечани 38,984 180 216.6 37
Јуник 6,078 86 70.7 10
Округ Ѓаковица 194,672 1,129 172.4 170

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]