Гнилане (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Rajoni i Gjilanit
—  Округ  —
Локација во Косово
Држава  Косово
Седиште Гнилане
Површина
 • Вкупно 1.206 км2
Население (2011)
 • Вкупно 180.783 жит.
Поштенски број 60000
Рег. табл. 06
Општини 6
Населени места 287

Округот Гнилане (албански: Komuna e Gjilanit; српски: Гњилански oкруг, Gnjilanski okrug) е еден од седумте окрузи на Косово. Центар на округот е градот Гнилане и опфаќа три општини.

Општини[уреди | уреди извор]

Округот ги опфаќа општините:

Општина Население (2011) Површина (km2) Густина (km2) Населени места
Гнилане 90,015 385 233.8 54
Витина 46,959 278 168.9 39
Косовска Каменица 35,600 423 84.2 58
Ранилуг 3,866 78 49.6 13
Клокот 2,556 24 106.5 4
Партеш 1,787 18 99.3 3
Округ Гнилане 180,783 1,206 149.9 287

Етнички групи[уреди | уреди извор]

Number %
Вкупно 181,459 100
Албанци 170,053 93.7
Срби 8,945 4.9
Турци 988 0.5
Роми 652 0.4
останато 686 0.4

Видете исто така[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]