Призрен (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Rajoni i Prizrenit
Округ
Локација во Косово
Локација во Косово
Држава  Косово
Cедиште Призрен
Површина
 • Вкупно 1.397 км2
Население (2011)
 • Вкупно 331.670
 • Густина 240/км2
Поштенски број 20000
Рег. таб. 04
Општини 5
Населени места 195

Округот Призрен (албански: Komuna e Prizrenit, српски: Призренски округ е еден од седумте окрузи на Косово. Центар на округот е Призрен и округот опфаќа четири општини.

Општини[уреди | уреди извор]

Округот ги опфаќа општините:

Општина Население (2011) Површина (km2) Густина (km2) Населени места
Призрен 177,781 284 626.0 74
Сува Река 59,722 306 178.5 42
Малишево 54,613 361 165.4 43
Драгаш 33,997 435 78.2 35
Мамуша 5,507 11 500.6
Округ Призрен 331,670 1,397 237.4 195

Етнички групи[уреди | уреди извор]

Number %
Вкупно 331,670 100
Албанци 279,909 84.4
Бошњаци 21,027 6.3
Турци 14,425 4.3
Горанци 9,612 2.9
Роми 5,048 1.5
Срби 246 0.07
останато 1,353 0.4

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]