Клина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клина
Град и општина
Klinë
Центар на градот Клина (2019)
Центар на градот Клина (2019)
Клина is located in Косово
Клина
Клина
Локација во Косово
Координати: 42°37′N 20°34′E / 42.617° СГШ; 20.567° ИГД / 42.617; 20.567
ДржаваРепублика Косово
ОкругПеќ
Население (2011)
 • Општина37,585
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број32000
Повик. бр.+381
Таблици03
Мреж. местоkk.rks-gov.net/kline

Клина (албански: Klinë или Klina) — град и општина во Пеќкиот округ во западниот дел на Косово. Населението на општината изнесува 37,585, а во градот живеат 5,542 жители.

Демографија[уреди | уреди извор]

Етнички состав
Година/Население Албанци  % Срби  % Црногорци  % Роми  % Вкупно
1961 18,124 66.75 7,378 27.17 1,372 5.05 80 0.29 27,153
1971 33,050 78.04 7,864 18.57 1,157 2.73 118 0.28 42,351
1981 45,594 83.60 6,829 12.52 973 1.78 798 1.46 54,539
1991 43,248 82.75 5,209 9.97 621 1.19 1,278 2.45 52,266
1999 55,000 78.6 10,000 14.3 5,000 7.1 70,000
2006 53,000 96.5 94 0.17 1,800 3.3 54,900
Ref: Попис на СФРЈ 1991 и проценка на ОБСЕ за 1999 and 2006

Туристичка атракција[уреди | уреди извор]

На територија на оваа општина се наоѓаат живописните Водопади Мируше.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]