Штрпце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штрпце
Oпштина и село
Shtërpcë / Shtërpca
Штрпце / Štrpce
Скијачки центар Брезовица во општината
Скијачки центар Брезовица во општината
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Kosovo" nor "Шаблон:Location map Kosovo" existsЛокација во Косово
Координати: 42°14′N 21°01′E / 42.233° N; 21.017° E / 42.233; 21.017Координати: 42°14′N 21°01′E / 42.233° N; 21.017° E / 42.233; 21.017
ДржаваРепублика Косово
ОкругУрошевац
Површина
 • Oпштина и село247,36 км2 (9,551 ми2)
Население (2011)
 • Oпштина и село6.949
 • Густина27,9/км2 (720/ми2)
 • Градскo1.265
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Поштенски број38236
Повик. бр.+381 290
Таблица05

Штрпце е село и општина во округот Урошевац во јужниот дел на Косово. Населението на селото изнесува 1,265, а на општината 6,949 жители.

Демографија[уреди | уреди извор]

Етнички состав
Година/Население Албанци  % Срби  % Турци  % Останати  % Вкупно
1961 3,637 32.36 7,545 67.13 51 0.45 11,239
1991 4,300 32.83 8,138 64.02 74 0.58 200 1.57 12,712
1999 1,830 36.40 9,182 60.40 73 0.70 60 0.50 11,145
2001 4,500 33.00 9,099 66.70 34 0.20 N/A 0.10 13,633
2011 3,740 54.10 3,132 45.30 0 0.00 41 0.55 6,913
Извори: Попис на СФРЈ 1991, и проценки на ОБСЕ за 1999 и 2001, Попис на Косово 2011

Религија[уреди | уреди извор]

Црквата „Св. Никола“ во Штрпце

Во Штрпце постојат две православни цркви: Св. Никола изградена во 1576-77 и Св. Јован изградена во 1911 година.