Брезовица

Координати: 42°13′19″N 21°00′17″E / 42.22194° СГШ; 21.00472° ИГД / 42.22194; 21.00472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Брезовица
Brezovica
Скијачки центар
Ски-центарот во март 2010
Ски-центарот во март 2010
Брезовица is located in Косово
Брезовица
Брезовица
Местоположба во Косово
Координати: 42°13′19″N 21°00′17″E / 42.22194° СГШ; 21.00472° ИГД / 42.22194; 21.00472
ДржаваРепублика Косово
ОкругУрошевац
ОпштинаШтрпце
Надм. вис.&100000000000025000000002.500 м
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Ски-центарот и одморалиште Брезовица првично беше основан во 1954 година во селото Брезовица, општина Штрпце, јужен дел на Република Косово.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1979 година бил инсталиран првиот ски-лифт во одморалиштето. Иако Брезовица има престижно минатото служејќи како алтернативно место за спуст за настаните од Зимските олимписки игри во Сараево 1984 и откако беше домаќин на голем број меѓународни настани на Скијачката федерација во 1980-тите и 1990-тите, сегашната состојба не е задоволителна, односно нема добиено значајна инвестиција повеќе од две децении. Денес, со одговорните инвестиции, развој и функционирање, тој нуди огромен потенцијал за вредносно-ориентиран туризам. Гребенскиот терен нуди неспоредлив можност во регионот за развој на планинско одморалиште преку целата година. Во зима, снегот паѓа од средината на ноември до мај, со просек од 128 скијачки дена. Лете, екотуризмот нуди можности за пешачење, планински велосипедизам, голф и други отворено рекреативни активности.

Потенцијал[уреди | уреди извор]

Едно од најпознатите села во Општина Штрпце е Брезовица, со голем потенцијал, во зима и лето. Брезовица обезбедува многу можности, и за љубителите на скијањето, тоа е од најпосетените туристички центар во текот на зимата. Скијачкиот центар „Брезовица“ се наоѓа на надморска височина од 1 718 м.н.в.. па сè до 2 522 м.н.в.. Скијачкиот центар Брезовица е идеално сместен на север и северозапад во пазувите на Шар Планина. Се протега 39.000 хектари на високо алпски планински терен и шуми, со многу различна и богата флора и фауна. Наоѓа на 90 минути на двата меѓународни аеродроми. Ски-центарот останува еден од последните недоволно развиени ски центри во Југоисточна Европа. Во оваа област се ски патеките со просечна должина до 3,5 километри,со просечен наклон од 38% флексибилност, на височина од 1 718 м.н.в.. Највисоката жичарница завршува на височина од 2 522 м.н.в.. Широките скијачки терени на скијачкиот центар Брезовица се направени од еден систем кој вклучува: 5 жичарници и 5 ски лифтови, поврзани со 16 km на ски патеките на просечната должина од 3.000 метри. Постојат 4 хотели во Брезовица. На патеките за слалом, велеслалом, спуст и супервелеслалом може истовремено да скијаат 50.000 скијачи. Голем број на успешни национални и меѓународни натпревари се одржуваат во одморалиштето, вклучувајќи го и белградскиот "Инекс скијачкиот центар Брезовица", меѓу другите. Голем број на косовски зимски спортски тимови се обучуваат во одморалиштево.