Генерал Јанковиќ

Координати: 42°08′51″N 21°17′57″E / 42.14750° СГШ; 21.29917° ИГД / 42.14750; 21.29917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Генерал Јанковиќ
Општина и село
Elez Han / Hani i Elezit
Граничен премин со Македонија
Граничен премин со Македонија
Генерал Јанковиќ is located in Косово
Генерал Јанковиќ
Генерал Јанковиќ
Локација во Косово
Координати: 42°08′51″N 21°17′57″E / 42.14750° СГШ; 21.29917° ИГД / 42.14750; 21.29917
ДржаваРепублика Косово
ОкругУрошевац
Површина
 • Општина и село82,9 км2 (320 ми2)
Население (2011)
 • Општина и село9,389
 • Густина113,0/км2 (2,900/ми2)
 • Градскo2,533
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Таблици05
Мреж. местоMunicipality of Elez Han

Генерал Јанковиќ (албански: Hani i Elezit, српски: Ђенерал Јанковић / Елез Хан) e село во округот Урошевац во најјужниот дел на Косово, на границата со Република Македонија. Тоа е една од новоформираните општини во 2005 година, каде претходно беше дел од општината Качаник. Зафаќа површина од 82km2 и тука живеат 9,389 жители.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]