Шабац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Šabac
Шабац
Град
Улица "Господар Јеврем"
Улица "Господар Јеврем"
Знаме на Šabac
Знаме
Грб на Šabac
Грб
Локација во Србија
Локација во Србија
Координати: 44°45′N 19°42′E / 44.750° СГШ; 19.700° ИГД / 44.750; 19.700Координати: 44°45′N 19°42′E / 44.750° СГШ; 19.700° ИГД / 44.750; 19.700
ДржаваСрбија
ОкругМачвански
Населени места52
Управа
 • ГрадоначалникНебојша Зеленовиќ
Површина
 • Општина795 км2 (307 ми2)
Население (2011)
 • Град70.164
 • Општина115.347
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број15000
Повикувачки број+381 15
ТаблициŠA
Мреж. местоsabac.org

Шабац е град во Србија.

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2011 година во градот Шабац живееле 115,884 жители.

Етничка група Население %
Срби 110,642 95.48%
Роми 1,902 1.64%
Муслимани 393 0.34%
Хрвати 165 0.14%
Југословени 123 0.11%
Други 2,659 2.29%
Вкупно 115,884