Сремска Митровица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Sremska Mitrovica
Сремска Митровица
Град
Панорама на градот
Панорама на градот
Грб на Sremska Mitrovica
Грб
Location of the municipality of Sremska Mitrovica within Serbia
Location of the municipality of Sremska Mitrovica within Serbia
Координати: 44°59′ СГШ 19°37′ ИГД / 
Држава Србија
Покраина Војводина
Округ Сремски
Населени места 26
Управа
 • Градоначалник Бранислав Недимовиќ
Површина
 • Општина 762 km2 (294 sq mi)
Население (2011)
 • Град 41.624
 • Општина 79.940
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Поштенски број 22000
Повикувачки број +381 22
Таблици SM
Мреж. место sremskamitrovica.org.rs

Сремска Митровица е град во Сремскиот округ кој припаѓа на покраината Војводина, во северниот дел на Србија. Се простира на левиот брег на реката Сава. Населението изнесува 41,624. Во општината живеат 79,940 жители.