Војводина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Автономна Покраина Војводина
Аутономна Покрајина Војводина
Знаме Грб
Војводина (црвено)
Војводина (црвено)
Главен град
(и најголем)
Нови Сад
45°19′N 19°51′E / 45.317° СГШ; 19.850° ИГД / 45.317; 19.850
Службен јазик српски, унгарски, словачки, романски, хрватски, русински
Уредување Управа
 •  Претседател на владата Бојан Пајтиќ
 •  Претседател на собранието Шандор Егереши
Автономија
 •  Српска Војводина 1848 
Површина
 •  Вкупна 21.506 км2 (н/п)
 •  Вода (%) н/п
Население
 •  Попис 2011 1.931.809 
 •  Густина 89,85 жит/км2 (nн/п)
Часовен појас CET (UTC+1)
 •  (ЛСВ) CEST (UTC+2)

Војводина е автономна покраина во рамките на Република Србија. Нејзин главен град, а воедно и најголем град во Војводина е Нови Сад. Војводина е со мешан етнички состав, повеќе од 26 различни етнички групи и 6 официјални јазици.Војводина има околу 2000000 жители, од који најмногу се Срби (65%-70%), потоа Унгари (14%), Словаци (2,79%), Хрвати (2%), Југословени (2%), Црногорци (1,80%), Буњевци (1,50%), Македонци во Качарево, Јабука, Пландиште и Зрењанин и други националности. Религија: Православни 70%, Католици 17%, Протестанти 3,50% и други

Vojvodina karta.png

Галерија[уреди | уреди извор]