Суботица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Subotica
Суботица
Szabadka
Град
Општина во Суботица
Општина во Суботица
Знаме на Subotica
Знаме
Грб на Subotica
Грб
Локација во Србија
Локација во Србија
Координати: 46°06′01″N 19°39′56″E / 46.10028° СГШ; 19.66556° ИГД / 46.10028; 19.66556Координати: 46°06′01″N 19°39′56″E / 46.10028° СГШ; 19.66556° ИГД / 46.10028; 19.66556
ДржаваСрбија
ОкругСевернобачки
Населени места19
Управа
 • ГрадоначалникЈено Маглаи
Површина
 • Земјишна1,008 км2 (0,389 ми2)
Население (2011)
 • Градскo97,910
 • Метро141,554
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број24000
Повик. бр.(+381) 24
Рег. таб.SU
Мреж. местоwww.subotica.rs
Суботица - градската куќа

Суботица (српски: Суботица или Subotica За снимкава слушнете , унгарски: Szabadka, хрватски: Subotica, германски: Maria-Theresiopel / Theresiopel ) — град и општина во северна Србија, во Автономната Покраина Војводина.

Се наоѓа на 46°5'55" СГШ и 19°39'47" ИГД, на 10 километри од границата со Унгарија. Суботица е најсеверниот град на Србија и втор најголем град на регионот Војводина, помал само од Нови Сад. Според пописот од 2002 неговото население е 99.471 жител од кои 35% се Унгарци. Според пописот од 2002 во градот живеат и 409 Македонци.

Општината Суботица има 147.758 жители. Градот е административен центар на Северно-Бачкиот округ. Градоначалник е Саша Вучиниќ.

Српскиот е најмногу вработен јазик во секојдневниот живот, но унгарскиот јазик исто така го користи и речиси една третина од населението во нивните дневни разговори. И двата јазика се широко користени во комерцијални и официјални ознаки [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The Use of Hungarian and Serbian in the City of Szabadka/Subotica: An Empirical Study. Посетено на 2017-09-08.