Лесковац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Leskovac
Лесковац
Град
Знаме на Leskovac
Знаме
Грб на Leskovac
Грб
Локација во Србија
Локација во Србија
Координати: 43°00′ СГШ 21°57′ ИГД / 
Држава Србија
Округ Јабланички
Населени места 144
Управа
 • Градоначалник Горан Цветановиќ
Површина
 • Општина 1.025 km2 (396 sq mi)
Население (2011)
 • Град 60.288
 • Општина 144.206
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Поштенски број 16000
Повикувачки број +381 16
Таблици LE
Мреж. место eng.gradleskovac.org//

Лесковац — град во Јабланичкиот округ во јужна Србија. Според пописот од 2011 година во Лесковац живееле 60.208 луѓе. А во дотогашната општина живееле 144.206 жители. Градот датира уште од времето на Римското царство. Во средниот век се викал „Глубочица“ па „Дубочица“. Градот по Втората светска војна бил познат по производството на текстил.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Етнички состав според пописот од 2002 година.
Срби
  
57.661 91,25%
Роми
  
4.327 6,84%
Црногорци
  
223 0,35%
Македонци
  
168 0,26%
Југословени
  
108 0,17%
Бугари
  
57 0,09%
Хрвати
  
56 0,08%
Албанци
  
20 0,03%
Словенци
  
15 0,02%
Муслимани
  
12 0,01%
Руси
  
8 0,01%
Унгарци
  
8 0,01%
Словаци
  
4 0,00%
Германци
  
3 0,00%
Чеси
  
2 0,00%
Украинци
  
2 0,00%
Романци
  
2 0,00%
Русини
  
1 0,00%
Горанци
  
1 0,00%
Бошњаци
  
1 0,00%
непознато
  
244 0,38%

Меѓународна соработка[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]