Врбас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Врбас
Врбас (српски)
Град и Општина
Vrbas centar.jpeg
Muzej u Vrbasu, Vila u Vrbasu.jpgMuzej u Vrbasu, Zgrada muzeja.jpg
Muzej u Vrbasu, Grkokatolička crkva.tifMuzej u Vrbasu, Metodističko-evangelistička crkva.tifVrbas, zgrada DVD.tif
Од горе: Фонтана во центарот на Врбас, Вила „Табори“, Музеј Врбас, Грчката католичка црква, Методистичко-евангелистичка црква, Зграда на волонтерска противпожарна служба
Знаме на ВрбасГрб на Врбас
Местоположба на општината Врбас во Србија
Местоположба на општината Врбас во Србија
Земја Србија
ПокраинаВојводина
ОкругЈужна Бачка
Settlements7
Управа
 • ГрадоначаникПредраг Ројевиќ (SNS)
Површина[1]
 • Municipality376 км2 (145 ми2)
Надм. вис.&1000000000000008500000085 м
Население (2011 census)[2]
 • Град24.112
 • општина42.092
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Postal code21460
Area code+381 21
Car platesVS
Мреж. местоvrbas.net

Врбас (српски: Врбас или Vrbas), унгарски: Verbász) е град и општина во Јужнобачкиот Округ во автономната покраина Војводина, Србија. Во 2011 година, градот имал 24,112 жители додека целата општина 42,092 жители.

Име[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Општини во Србија, 2006 г.“. Републички завод за статистика на Србија. Посетено на 28 ноември 2010.
  2. „Попис на население, домаќинства и станови 2011: Споредбен преглед на бројот на жители во 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 2002 and 2011, податоци по населени места“ (PDF). Републички завод за статистика на Република Србија, Белград. 2014. ISBN 978-86-6161-109-4. Посетено на 2014-06-27.