Смедерево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Смедерево
Смедерево
Center Smederevo.jpg
Грб на
Грб
Локација во Србија
Локација во Србија
Координати: 44°40′N 20°56′E / 44.667° N; 20.933° E / 44.667; 20.933Координати: 44°40′N 20°56′E / 44.667° N; 20.933° E / 44.667; 20.933
Држава Србија
ОкругПодунавски
Населени места27
Управа
 • ГрадоначалникJaсна Аврамовиќ
Површина
 • Општина484 км2 (187 ми2)
Население (2011)
 • Град64.175
 • Општина108.209
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Поштенски број11300
Повикувачки број+381 26
ТаблициSD
Мреж. местоsmederevo.org.rs
Тврдина во Смедерево

Смедерево е град во Србија.