Ужице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ужице
Ужице
Град
Панорама на градот
Панорама на градот
Грб на Ужице
Грб
Локација во Србија
Локација во Србија
Координати: 43°51′ СГШ 19°51′ ИГД / 
Држава Србија
Округ Златиборски
Населени места 38
Управа
 • Градоначалник Саша Милошевиќ
Површина
 • Општина 667 km2 (258 sq mi)
Население (2011)
 • Град 59.747
 • Општина 78.040
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Поштенски број 31000
Повикувачки број +381 31
Таблици UE
Мреж. место graduzice.org

Ужице е град во Западна Србија, во Златиборскиот округ. Се простира на брегот на реката Ѓетиња. Населението на општината изнесува 78,040, а во градот живеат 59,747.