Ваљево

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Валево)
Прејди на: содржини, барај
Ваљево
Ваљево
Град
Панорама на Валево, споменик на Стјепан Филиповиќ, Тешњар, стара воденица, езеро Петница, кула Ненадовиќ, река Градац.
Панорама на Валево, споменик на Стјепан Филиповиќ, Тешњар, стара воденица, езеро Петница, кула Ненадовиќ, река Градац.
Грб на Ваљево
Грб
Локација во Србија
Локација во Србија
Координати: 44°16′ СГШ 19°53′ ИГД / 
Држава Србија
Округ Колубарски
Населени места 77
Управа
 • Градоначалник Станко Терзиќ
Површина
 • Општина 905 км2
Население (2011)
 • Град 59.073
 • Општина 90.312
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Поштенски број 14000
Повикувачки број +381 14
Таблици VA
Мреж. место valjevo.org.rs

Ваљево (српски: Ваљево, Valjevo) е град во Србија, седиште на општина Ваљево и на Колубарскиот управен округ. Сместен е во Западна Србија, во Колубарскиот округ, на нецели 100 километри југозападно од Белград. Градот е сместен во котлина низ којашто минува реката Колубара. Ваљево спаѓа меѓу поголемите и поразвиени населби во Србија. Според податоците од 2002 година, градот Ваљево има 62.470 жители, а целата општина Ваљево има 96.761 жители.