Сомбор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сомбор
Сомбор
Град
Грб на Сомбор
Грб
Местоположба на општината Сомбор во рамките на Србија
Местоположба на општината Сомбор во рамките на Србија
Координати: 45°47′ СГШ 19°07′ ИГД / 
Земја Србија
Округ Западнобачки
Насел. места 16
Управа
 • Градоначалник Немања Делиќ
Површина[1]
 • Општина 1.178 км2
Население (Попис 2002)[2]
 • Град 51.471
 • Општина 97.263
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 25000
Повик. бр. +381 25
Рег. таблички SO
Мреж. место www.so-sombor.com

Сомбор (унг. Zombor, хрв. Sombor) е град во северна Србија, во областа Бачка, на 10тина километри од Хрватската граница(на запад) и Унгарската граница(на север). Според пописот во 2002, градот Сомбор има 51. 471 жител, а општина Сомбор има 97. 263 жители. Тој е административен центар на Западно-бачкиот округ. Во Сомбор според пописот во 2002 има 107 македонци, кои сочинуваат 0,20% од населението, после Ромите-0,26% и пред Албанците-0,18%.

Општините во Сомбор Zgrada Preparandije.jpg Sombor Norma.jpg Старата Куќа во град Старата касарна


Збратимени градови[уреди | уреди извор]


Судот

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Општини во Србија, 2006“. Републички завод за статистика на Србија. http://webrzs.statserb.sr.gov.yu/axd/Zip/OG2006webE.zip. 
  2. (на српски) Попис на населението, домаќинствата и становите во 2002 г. Книга 1: Национална или етничка припадност по населби. Републички завод за статистика на Србија. 2003. ISBN 86-84443-00-09.