Прејди на содржината

Чачак

Координати: 43°53′N 20°21′E / 43.883° СГШ; 20.350° ИГД / 43.883; 20.350
Од Википедија — слободната енциклопедија
Чачак
Чачак
Град
Чачак
Чачак
Грб на Чачак
Местоположба на Чачак во Србија
Местоположба на Чачак во Србија
Координати: 43°53′N 20°21′E / 43.883° СГШ; 20.350° ИГД / 43.883; 20.350
ДРжаваСрбија
ОкругМоравички
Населени места58
Управа
 • ГрадоначалникВоислав Илиќ
Површина
 • Општина636 км2 (246 ми2)
Население (2011)
 • Град73.331
 • Општина115.337
Час. појасСЕВ (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)СЕЛВ (UTC+2)
Поштенски број32000
Повикувачки број+381 32
ТаблициČA
Мреж. местоcacak.org.rs

Чачак — град во централниот дел на централна Србија, во Шумадија, помеѓу општината Горњи Милановац на север и општината Лучани на југозапад. Административно му припаѓа на Моравичкиот Округ, и е негов административен центар. На запад е општината Пожега, која му припаѓа на Златиборскиот Округ, на исток е општината Книќ, која е дел од областа Шумадија, а на југоисток е градот Краљево, кој му припаѓа на Рашкиот Округ.

Географија[уреди | уреди извор]

Чачак зазема географски простор помеѓу 20°7'15" и 20°38'30" источна географска должина и 43° 44' и 44° 00' 30" северна географска ширина.

Чачак се наоѓа на 145 километри јужно од Белград. Најблиската граница е со Босна и Херцеговина. Чачак се наоѓа на спојот на Шумадија и внатрешните Динариди. Градот зафаќа површина од 636 km² по течението на Западна Морава, опкружен со планините Вујан (857 m) на север, Овчар (958 m) и Каблар (885 m) на запад и Јелица (929 m) на југ, додека на исток е отворен кон сливот Краљевац. Во негова близина се планините Сувобор и Маљен, кои се наоѓаат на северозапад.