Вујан (планина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вујан
GM juzna industrijska zona.jpg
Највисока точка
Надм. вис.856 м
Географија
Место Србија

Вујан е планина јужно од Горњи Милановац. Највисок врв е Велики Вујан (856 m[1]). Планината скоро во целост е покриена со густа листопадна шума, освен на наклонот кон реката Деспотовица кои со наклоните на Илијак (510 м) ја сочинуваат Брѓанската клисура.

Во централниот дел на планината преовладува букова шума, кај Рожањ храстова шума, а помеѓу нив се наоѓаат населби.[2]

На неа се наоѓа манастир Вујан, основан во XIII век и убаво уреденото село Брѓани[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Мала енциклопедија Просвета из 1959. године наводи да је највиши врх висок 857 метара
  2. 2,0 2,1 Презентација општине Горњи Милановац: Природне лепоте Архивски примерок на Семрежниот архив (англиски) , Приступљено 26. 12. 2012.

Литература[уреди | уреди извор]

  • "Мала енциклопедија Просвета". Мала енциклопедија Просвета (3 ed.). Београд: Просвета. 1985. ISBN 978-86-07-00001-2. 
  • Марковић, Јован Ђ. (1990). Енциклопедијски географски лексикон Југославије. Сарајево: Свјетлост. ISBN 978-86-01-02651-3.CS1-одржување: ref=harv (link)