Моравички Округ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Моравички Округ
Моравички округ
Moravički okrug
Округ во Србија
Wiki Šumadija I Zgrada Okružnog načelstva 019.jpgCacak, crkva Vaznesenja Gospodnjeg (Bogorodica Gradacka).jpg
Konak kneza Milosa Obrenovica u Gornjoj Crnuci 01.jpgManastir Svete Trojice (Ovčar), leto 17.jpgВулканска купа Островица, Рудник крај Горњег Милановца.jpg
Wiki Šumadija XII Aćimovića kuća 130.jpgWiki Šumadija VII Crkva brvnara u Takovu 1005 05.jpgWiki Šumadija XII Erića kuća 065.jpgЧаролија јутра.jpg
Wiki Šumadija VII Božovića domaćinstvo 191.jpgWiki Šumadija VII Crkva Svetog Save na Savincu 1071 20.jpgWiki Šumadija VII Gavrovića čardak 1255 03.jpg
Wiki Šumadija XII Rimske terme u Čačku 239.jpgKumanica, Serbia - panoramio.jpgWiki Šumadija VII Spomen-kompleks Drugi srpski ustanak 1033 22.jpg
Wiki Šumadija X Buildings in Čačak 191.jpgMeandri Zapadne Morave, Pogled sa Ovčara 02.jpg
Слики од Моравичкиот Округ
Местоположба на Моравичкиот Округ во Србија
Местоположба на Моравичкиот Округ во Србија
Држава Србија
Статистички регионШумадија и Западна Србија
Административно седиштеЧачак
Управа
 • Градоначалник на округотСлободан Јоловиќ (СПС)
Површина
 • Вкупно3,016 км2 (1,164 ми2)
Население (попис во 2011)[1]
 • Вкупно212,603
 • Густина70,5/км2 (183/ми2)
ISO 3166RS-17
Општини3 и 1 град
населби206
- Градови во Србија5
- села201
Мреж. местоmoravickiupravniokrug.org

Моравички Округ — округ кој се наоѓа во централниот дел на Србија. Вклучува еден град и три општини. Има вкупно 212.149 жители (Попис 2011 година). Седиштето на округот е во градот Чачак.

Moravicki district.gif

Посебно место во културното наследство на Чачак и неговата околина имаат манастирите и црквите. Десет манастири во Овчарско-кабларската Клисура се нарекуваат Српска Света Гора. Некои од нив се изградени во времето на српските владетели Немањиќи, Лазаревиќи и Бранковиќи. Во овие десет манастири со векови се чувале стари ракописи, а некои од нив биле создадени овде.

Чачак е голем економски центар на Србија. Индустријата има доминантно место во економијата.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Моравичкиот Округ опфаќа еден град и три општини.

Име Грб Население (2011)
Град Чачак Cacak grb.png 117.072
Општина Горњи Милановац Despotovacgrb.jpg 42.730
Општина Ивањица COA Ivanjica.png 32.047
општина Лучани COA Lucani.png 20.897

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. http://webrzs.stat.gov.rs/WebSite/Public/ReportResultView.aspx?rptId=1210%7C National structure and population of Serbia, census 2011